Перша ліга: Хто вийде в Прем’єр-Лігу?

Наступного тижня поновлюється чемпіонат України у Першій лізі. Напередодні цієї події «Футбол 2» спробував оцінити шанси кращих команд на кінцевий успіх. А виходили ми з досвіду попередніх 10 сезонів.

2007/08: «Іллічівець» і «Львів»

Сезон подарував вкрай нетиповий для Першої ліги випадок — коли команда, яка лідирує після 22 турів, в результаті взагалі «пролітає» повз підвищення. Проміжна ситуація там була наступна: «Оболонь» (46 очок), «Іллічівець» (45), і далі, на безпечній відстані — група з п’ятьох наздоганяючих: «Динамо-2» і ФК «Львів» (по 39), «Олександрія «,» Волинь «і» Десна «(по 38). Втім, в турнірі тоді брало участь аж 20 команд (в останній раз), до фінішу було ще дуже далеко. Що ж вийшло на фініші? Перше місце виборов «Іллічівець» (85). А «Оболонь» обійшов ще й ФК «Львів», який домігся права приєднатися до «вищого суспільства» (на фініші він з 74 очками випередив киян на 2). Забігаючи далеко вперед, повторимо ще раз: цей випадок «прольоту» лідера — безпрецедентний для Першої ліги. Дивимося, що було далі …

2008/09: «Закарпаття» та «Оболонь»

У цьому сезоні Перша ліга до 22 туру, як і в минулий раз, мала двох явних лідерів — «Оболонь» (44 очки) і «Закарпаття» (43). З ними намагалися конкурувати дві кримські команди — «Севастополь» (39) і «Ігросервіс» (38). Шансів конкурентам лідери не залишили, але місцями на фініші помінялися. Чемпіоном Першої ліги стало «Закарпаття» (69), а ось «Оболонь», трохи потранжірівшая окуляри в кінцевій стадії, набрала лише 63. Але при цьому, в підсумковій версії турнірній таблиці випереджала 3-ю команду ліги «Олександрію» на більш ніж комфортні 9 очок. І в УПЛ спокійно пройшла.

2009/10: «Севастополь» і «Волинь»

Один з найбільш спокійних сезонів в плані боротьби за два перших місця — хоча ситуація після 22 туру віщувала якусь інтригу. Становище лідерів було таке: «Севастополь» (54 очки), «Волинь» (45), ФК «Львів» і алчевська «Сталь» (по 44), «Геліос» (42). Наздогнати «Севастополь» будь-який з переслідувачів навряд чи міг сподіватися, але ось боротьба за 2-е місце, здавалося, мала відбутися захоплююча. Але ніякого трилера не вийшло. «Волинь» так накотилася на фініш, що відстала від «Севастополя», в результаті, лише на 2 очка (76 і 74 відповідно), а від третього місця (його зайняла «Сталь») відірвалася аж на 9 …

2010/11: «Олександрія» та «Чорноморець»

За дві путівки в Прем’єр-лігу йшла дуже напружена боротьба. Після 22 турів 1-е і 9-е місце розділяли всього 12 очок. А реальну групу лідерів складали «Олександрія» (46 очок), ФК «Львів» (43), «Закарпаття» та «Чорноморець» (по 42). «Олександрія» без особливих проблем добралася до фінішу на першому місці — її підсумковий показник склав 69 очок. За 2-е місце боротьби теж не вийшло. Блискучий фініш «Чорноморця» дозволив йому набрати 65 очок, в той час як «Львів» і «Закарпаття» кінцівку, навпаки, провалили, зайнявши лише 5-е і 6-е місця відповідно. Дуже добре фінішували алчевська «Сталь» (62) і «Кримтеплиця» (61) — але втрати в першій частині турніру не дозволили їм конкурувати з одеситами.

2011/12: «Говерла» і «Металург» (Запоріжжя)

Хід турніру не обіцяв ніяких смертоносних «розборок» на фініші. Після 22 турів таблицю з непоганим доробком очолювали двоє — ужгородська «Говерла» (53 очки) і запорізький «Металург» (52). Їх формально переслідували «Кримтеплиця» (45), білоцерківський «Арсенал» (44), «Севастополь» (42), «Буковина» (40) … Реальної конкуренції не намічалося. Відносно «Говерли» її і не вийшло — ужгородці в останніх 8 матчах втратили лише 2 очки і прийшли на фініш в гордій самоті (84 — один з кращих показників в історії Першої ліги). А от «Металург» почав чудити. В останніх турах він тричі програв, в тому числі — своїм прямим переслідувачеві «Севастополю», і за тур до кінця поступився кримчанам заповітну 2-й рядок. Але «Севастополь» все зіпсував сам. В останній грі він не зміг перемогти в гостях «Буковину» (1: 1), а «Металург» видовищно виграв у «Геліоса» 4: 2 — і за кращою різницею м’ячів все-таки випередив конкурентів за однакової кількості очок (76).

2012/13: «Севастополь» мінус «Сталь» (Алчевськ)

Після 22 турів лідирувала алчевська «Сталь» (46 очок проти найближчих переслідувачів — «Севастополя» з 44 і «Олександрією» з 42). Але вже тоді керівництво команди не зовсім розуміла, що робити в Прем’єр-лізі з існуючими фінансовими можливостями. У підсумку, кінцівку турніру алчевці провели без ентузіазму, в останніх 3 матчах жодного разу не виграли, що, тим не менш дозволило їм зайняти 2-е «прохідне» місце з 66 очками, випередивши на 6 очок ще менш успішно грала «Олександрію». Підвищуватися «Сталь» прогнозовано не стала, ніж допомогла запорізькому «Металургу» зберегти місце в Прем’єр-лізі. А першим став «Севастополь» з підсумковим показником в 74 очка.

2013/14: «Олімпік» мінус «Олександрія»

Боротьба за дві путівки в УПЛ йшла досить щільна. Лідерство донецького «Олімпіка» з 48 очками було досить впевненим, а ось за 2-е місце після 22 турів намічалася гостра боротьба між алчевською «Сталлю» (40) і «Олександрією» (39), яких умовно «підпирали» ще охтирський «Нафтовик «і тернопільська» Нива «(по 33). Фініш вийшов досить драматичним. «Олімпік» завчасно забезпечив собі перше місце і спокійно програв останні 4 матчі, фінішувавши з 55 очками. «Олександрія» та «Сталь» билися до кінця, поперемінно втрачаючи очки. Останні свої матчі вони виграли — і в підсумку, «Олександрія» випередила опонентів всього на очко (52 проти 51), але через скорочення Прем’єр-ліги підвищитися в класі все одно не змогла. Все напряги і переживання виявилися марними …

2014/15: «Олександрія» плюс «Сталь» (Кам’янське)

Після 22-го туру комфортну перевагу і законне лідерство мала «Олександрія» з 52 очками. Її, як могли, переслідували дніпродзержинська / каменська «Сталь» (46) і «Гірник-Спорт» з Комсомольського / Горішні плавні (41). Боротьба йшла за єдину путівку в Прем’єр-лігу. В такому порядку вони і фінішували. «Сталь» спробувала було боротися за 1-е місце, але «Олександрія» очок майже не втрачала — в результаті, на фініш вона прийшла з 72 балами, а її переслідувачі — з 60. Втім, завдяки краху донецького «Металурга» «Сталі» все-таки вдалося проникнути в УПЛ, де вона до сих пір і перебуває.

2015/16: «Зірка»

У тому сезоні на кону стояло одне «прохідне» місце. До 22-го туру ситуація склалася наступна: першої впевнено йшла кіровоградська «Зірка» (46 очок), потім — досить щільна група з криворізького «Гірника» (40), черкаського «Дніпра» і київського «Оболонь-Бровара» (по 37) . «Зірка» дограла чемпіонат впевнено, так нікого до себе не підпустила і фінішувала першою з 65 очками, забезпечивши собі перехід в Прем’єр-лігу. Її перевага над «Дніпром» склало 10 очок, над «Оболонню» — 11. А де ж головний переслідувач кіровоградців — «Гірник»? На жаль, кінцівку криворіжці провалили. У підсумку, вони опустилися аж на 6-е місце. З 8 ігор, що залишилися вони виграли лише 2 …

2016/17: «Іллічівець» і «Верес»

«Зимовим чемпіоном» Першої ліги став маріупольський «Іллічівець», «доношувати» стара назва. Він впевнено, на 6 очок випереджав рівненський «Верес», і на 8 — чернігівську «Десну». Більше в розподілі двох «прохідних» місць ніякі команди реально не брали участі. На фініші «Верес» здав і пропустив вперед «Десну», яка зайняла підсумкове 2-е місце. Але в Прем’єр-лігу «Десну» не пустили через кепську інфраструктури. У підсумку, підвищилися в класі «Іллічівець» і «Верес» — два зимових фаворита.

2017/18: «Арсенал» плюс?

Яку ситуацію ми бачимо в Першій лізі зараз, після 22 зіграних турів цього сезону? Перша шістка сформувалася така: «Арсенал» (55 очок), «Полтава» (50), «Інгулець» (45), «Колос» (41), «Десна» і «Геліос» (по 40). Нагадаємо, що безпосередньо в УПЛ проходить тільки переможець турніру. 2-а і 3-я команда зіграють плей-офф з клубами, які фінішують в УПЛ на 11-му і 10-му місцях відповідно. Що виходить? Вже можемо сміливо прогнозувати вихід в УПЛ «Арсеналу». За 10 попередніх сезонів тільки двічі лідер 22-го туру не займав перше місце на фініші. (Ситуацію 2012/13 з алчевською «Сталлю», добровільно відмовилася від підвищення, не враховуємо як ненормальну). А такого, щоб лідер мав після 22-го туру відрив в 5 очок і в підсумку втратив 1-е місце, не траплялося взагалі жодного разу.

Загалом, ситуація з прямим поповненням наступного року для УПЛ виглядає зумовленою. 2 наступних місця стануть предметом боротьби 5 команд, серед яких, зрозуміло, мають перевагу «Полтава» і «Інгулець». «Полтава» майже напевно займе одне з двох «перехідних» місць цього року — за весь аналізований нами період тільки один раз команда, яка йшла 2-й після 22 турів, змогла розтринькати перевагу в 9 очок (криворізький «Гірник» в 2015/16). Ну, а ось 3-е місце може отримати будь-яка з решти 4 команд …

Тут ще важливо мати на увазі торішній приклад чернігівської «Десни». В сучасній українській Першій лізі треба не тільки зайняти «перехідний» місце, але і отримати ліцензію ФФУ на відповідність клубної інфраструктури рівню Прем’єр-ліги. Але з ким тут може трапитися заковика, гадати поки сенсу немає.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>